YENİ MEZUN MÜHENDİS VİZESİ NEDİR KİM BAŞVURABİLİR


12.03.2019

Yeni Mezun Mühendis Vizesi (Subclass 476, Skilled-Recognised Graduate Visa), yeni mezun mühendislere 18 ay boyunca Avustralya’da oturma, öğrenim görme ve tam zamanlı çalışma izni tanıyan geçici süreli bir vizedir. Güncel istatistiklere göre, gerekli evraklarla doğru bir şekilde başvurulması durumunda, vize başvurularının %90’ı en geç 8 ay içerisinde sonuçlanmaktadır. (Birkaç sene öncesinde başvurular çok daha kısa sürede sonuçlanırken, maalesef günümüzde işlem süreleri epey uzamış durumda.)

Yeni Mezun Mühendis Vizesi, meslek denkliği gerektirmeyen ve göçmenlik puanı kıstaslarına dayanmayan, gerekli şartların sağlanması durumunda kolayca başvurulup edinilebilecek bir vize çeşididir. Bunun yanı sıra, Türkiye’den başvuran adaylar arasından vize başvurusu reddedilenler yok denecek kadar azdır.

Başvuru Şartları Nelerdir?

Yeni Mezun Mühendis Vizesine başvurabilmek için sağlamanız gereken kıstaslara aşağıda yer verilmiştir.

 • 31 yaşından küçük olmak.

 • Daha önce Yeni Mezun Vizesi (Subclass 476) veya Geçici Mezun Vizesi (Subclass 485) almamış olmak.

 • ABET ya da MÜDEK akreditasyonu olan bir mühendislik bölümünden en geç 2 yıl önce lisans, yüksek lisans ya da doktora derecesi ile mezun olmak. (Türkiye’deki bir mühendislik bölümünün, Avustralya tarafından tanınması için, MÜDEK (Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği) veya ABET (Accreditation Board for Engineering and Technology) akreditasyonuna sahip olması gerekmektedir.) Mezun olduğunuz bölümün MÜDEK akreditasyonu bulunup bulunmadığını buradan, ABET akreditasyonu bulunup bulunmadığını buradan kontrol edebilirsiniz.

 • Asgari sağlık standartlarını sağlamak. Yeni Mezun Mühendis Vizesi sürecinde, başvurunuzu değerlendirecek olan görevli kimi durumlarda, asgari sağlık standartlarına sahip olup olmadığınızı ispat etmeniz için sizden sağlık taramasına girmenizi talep edebilir. Sağlık kontrolleri, bir yıldan uzun süre ikamet ettiğiniz ülkelerin mevcut koşullarına göre değişmekle beraber, bu kontrollerde kabaca bulaşıcı hastalık taşıyıp taşımadığınıza ve genel anlamda sağlıklı olup olmadığınıza bakılır.

 • Adli sicilinizin temiz olması.

 • İngiltere, Amerika, Kanada veya Yeni Zelanda vatandaşı değilseniz İngilizce yeterliliğiniz olduğunu ispatlamak. Kabul edilen İngilizce sınavları ve gereken puanlara aşağıda yer verilmiştir:

  • IELTS: Ortalama puan en az 6 olmak üzere, her bölümden en az 5 almak.

  • TOEFL IBT: Toplam puan en az 64 olmak üzere, writing’den en az 14, listening’den en az 4, reading’den en az 4 ve speaking’den en az 14 almak.

  • PTE Academic: Ortalama puan en az 50 olmak üzere, her bölümden en az 36 almak.

  • OET: Her bölümden en az B almak.

  • Cambridge C1 Advanced Test: Ortalama puan en az 169 olmak üzere, her bölümden en az 154 almak.

Önemli Not: Mezuniyetinizden itibaren 2 yıl içerisinde bu vizeye başvurabilirsiniz. Adayların kafasını karıştırabilecek bir nokta olması dolayısıyla, bu kısmı tekrar vurgulamak istedik. 2 yıllık süreyi hesaplarken başvuru tarihinizi kıstas almalısınız, tahmini vize sonuçlanma tarihinizi değil. Ortalama vize sonuçlanma süresi 9 ay civarında olmasına rağmen, vizeye (örneğin) mezuniyetinizin 1 yıl 11 ay sonrasında başvurabilirsiniz. Vize sonucunuzu alacağınız tarihin mezuniyetinizden 2 yıl ve sonrası olması sorun değildir.

Royal Arcade Pasajı, Melbourne

Bu vizeye eşinizi ve çocuklarınızı da ekleyebilirsiniz.

Vize başvurunuzun olumlu sonuçlanması halinde, adli sicil kaydınızı aldığınız tarih ya da sağlık kontrolü tarihinizden (hangisi daha eski ise onu kıstas alınız) başlamak üzere, 1 sene içinde Avustralya’ya girmeniz gerekmektedir. Vizenizin geçerlilik süresi 18 ay olup, Avustralya kıtasına adım attığınız an itibarıyla (vizenizin sonuçlandığı tarih veya başvurduğunuz tarih itibarıyla değil) yürürlüğe alınır. Bu 18 ay içerisinde geçici olarak ülkeden çıkış yaparsanız, vize sürenizde herhangi bir değişiklik olmaz, Avustralya dışında geçirdiğiniz süre vizenize eklenmez. Hepinize başvuru sürecinde bol şans dileyerek şimdilik yazımıza burada nokta koyuyoruz.

Gelecek yazımızda başvuru detaylarına ve gerekli belgelere değineceğiz.