TOEFL NEDİR NASIL HAZIRLANILIR


22.02.2019

TOEFL iBT İngilizce dinleme, okuma, konuşma ve yazma becerilerinizi akademik görevleri yerine getirirken ne kadar iyi bir şekilde birleştirdiğinizi değerlendirir. Sınav katılımcısının yeteneğini yansıtan tam ve doğru bir görüntü sunmak için hem insan puanlayıcılar hem de otomatik puanlama yöntemleri kullanır. (Sadece dinleme ve okuma bölümleri tamamen bilgisayar tarafından puanlanır.) Türkiye’nin pek çok yerinde sınav gerçekleştirilir: İstanbul, Ankara, Antalya, Adana, Bursa, Denizli, Eskişehir, Gaziantep, İskenderun, İzmir, İzmit ve Tekirdağ. TOEFL iBT, yaklaşık üç buçuk- dört saatlik bir sürede tamamlanır. İnternet üzerinden uygulanan TOEFL iBT sınavında, dört ölçülmüş bölüm puanı ve bir toplam puan alırsınız.

  • Reading Bölümü (Puan: 0–30)

  • Listening Bölümü (Puan: 0–30)

  • Speaking Bölümü (Puan: 0–30)

  • Writing Bölümü (Puan: 0–30)

Olumlu Tarafları

TOEFL iBT en çok tercih edilen sınavlardan biridir. Sınırsız sayıda yazılı-görsel kaynak ve öğretici video bulabilirsiniz. TOEFL iBT sınavının özellikle okuma ve dinleme bölümleri diğer sınavlara göre basittir.

Olumsuz Tarafları

TOEFL iBT en çok tercih edilen sınavlardan biri olduğu için, sınav merkezlerinde yakın tarih için yer bulabilmek pek mümkün olamayabilir. Özellikle büyük şehirlerde hafta sonu sınava girebilmek için aylar sonrasına rezervasyon yaptırmak zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca puanınızın hesaplanması da yaklaşık 13 gün sürmektedir.

Uzun süre kullanıldıkları için, sınav merkezlerindeki kulaklık, mikrofon gibi ekipmanlar eski ve kullanışsız olabilir. Bunun yanı sıra sınava 6-8 aday aynı anda girdikleri için, adayların sınav esnasında birbirinin sesini duyarak konsantrasyon eksikliği yaşaması olasıdır.

TOEFL'a Nasıl Hazırlanılır?

TOEFL iBT sınavına çalışabileceğiniz başlıca kaynak iBT tarafından yayınlanan geçmiş sınavlarda çıkmış sorulardır. ETS'nin resmi sitesinde ücretsiz sınav hazırlığı kaynakları bölümü yer almaktadır. Buradan ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz. Yine aynı sayfadan, hem pdf kaynaklara hem de sınavın tüm bölümleriyle ilgili geçmiş TOEFL iBT sorularına serbest erişim sağlayan ve "Interaktif Sampler" denilen uygulamaya erişebilirsiniz.

Bunun yanı sıra Youtube'da çok sayıda ipucu videosu da yer almaktadır. Konuşma ve yazma bölümleri için "Template" hazırlamanız puanınızı artırabilir. (Örneğin "TOEFL speaking/writing templates" şeklinde Youtube'da aratabilirsiniz.)

Konuşma

Konuşma bölümü 6 kısımdan oluşur ve yaklaşık 20 dakika sürer. Her bölüm için ayrı ayrı template geliştirmek yararlı olabilir.

  • 1. ve 2. sorular, kendi düşüncelerinizi ve görüşlerinizi yansıtabileceğiniz tarzdadır. İkinci soruda, birinciden farklı olarak iki farklı görüş/düşünceden hangisini tercih ettiğiniz sorulur. Her iki soru için de 15 saniyelik hazırlanma ve 45 saniyelik cevaplama süresi vardır. Kendi görüşlerinizi söylemeniz beklendiği için, birinci tekil şahıs çekiminde konuşmalısınız. Ayrıca düşüncenizin gerekçelerini sırasıyla açıklamanız yararlı olacaktır.

  • 3. soruya yanıt vermeden önce okuma ve dinleme yapmanız gerekir. İlk olarak, 45-50 saniye içerisinde okumanız gereken kısa bir paragraf ile karşılaşınız. Bu paragraf, üniversite ya da başka bir eğitim kurumunca yapılan bir duyuruyu içerir. Ardından iki öğrencinin karşılıklı konuşması ve içlerinden birinin duyuru hakkında olumlu ya da olumsuz görüşlerini içeren bir kayıt dinlersiniz. Sizden öğrencinin görüşünün ne olduğu ve bu görüşünün sebeplerini anlatmanız beklenir. Sorunun 30 saniye hazırlanma ve 60 saniye cevaplama süresi vardır. Cevabınızda duyurunun konusundan, öğrencinin görüşünden ve bu görüşünün sebeplerinden bahsetmeniz beklenir.

  • 4. soruya yanıt vermeden önce okuma ve dinleme yapmanız gerekir. İlk olarak, 45-50 saniye içerisinde okumanız gereken kısa bir paragraf ile karşılaşınız. Bu paragraf, herhangi bir alanda akademik bilgi içerir. Ardından aynı konu hakkında bir profesörün açıklamalarını içeren bir kayıt dinlersiniz. Sizden profesörün konuyu nasıl açıkladığını örnekler ile birlikte anlatmanız beklenir. Sorunun 30 saniye hazırlanma ve 60 saniye cevaplama süresi vardır. Cevabınızda okuma parçasının konusundan, profesörün konuyla ilgili örneğinden/açıklamasından bahsetmeniz beklenir.

  • 4. soruya yanıt vermeden önce okuma ve dinleme yapmanız gerekir. İlk olarak, 45-50 saniye içerisinde okumanız gereken kısa bir paragraf ile karşılaşınız. Bu paragraf, herhangi bir alanda akademik bilgi içerir. Ardından aynı konu hakkında bir profesörün açıklamalarını içeren bir kayıt dinlersiniz. Sizden profesörün konuyu nasıl açıkladığını örnekler ile birlikte anlatmanız beklenir. Sorunun 30 saniye hazırlanma ve 60 saniye cevaplama süresi vardır. Cevabınızda okuma parçasının konusundan, profesörün konuyla ilgili örneğinden/açıklamasından bahsetmeniz beklenir.

  • 5. soruya yanıt vermeden önce iki öğrencinin karşılıklı konuşmasını içeren bir kayıt dinlemeniz gerekir. Kayıtta öğrencilerden biri herhangi bir konudaki probleminden bahseder ve arkadaşı ile problemin çözümü için neler yapabileceğini tartışır. Sorunun 20 saniye hazırlanma ve 60 saniye cevaplama süresi vardır. Cevabınızda, sizden öğrencinin problemini belirtmeniz ve hangi çözüm yolunun tercih edilmesinin daha iyi olacağını gerekçesi ile açıklamanız beklenir.

  • 6. soruya yanıt vermeden önce bir profesörün akademik bilgi içeren konuşmasının kaydını dinlemeniz gerekir. Ardından profesörün ne hakkında konuştuğu ile ilgili bir soru gelir. Sorunun 20 saniye hazırlanma ve 60 saniye cevaplama süresi vardır. Cevabınızda profesörün konuyu nasıl açıkladığını örnekler/gerekçeler ile anlatmanız beklenir.

Konuşma puanınızı artırmak için, Youtube'da yer alan TOEFL iBT konuşma templateleri ile ilgili videoları izleyebilirsiniz. Konuşma templateleri ile ilgili bir eğitim videosuna buradan erişebilirsiniz. Ayrıca, yüksek puan alan konuşmaları dinlemek için Youtube'da "TOEFL speaking 26+" yazarak örnek kayıtları bulabilirsiniz.

Eğer bir "Native Speaker" ile pratik yapmak isteseniz, italki.com'u önerebiliriz. Site aracılığı ile "Native Speaker"lar ile saatlik ücretler ödeyerek Skype üzerinden konuşabilirsiniz. Hatta sadece TOEFL iBT konusunda uzmanlaşmış eğitmenler dahi bulabilirsiniz. Özel dersten oldukça ucuza, konuşma pratiği yapabilir ve eksik taraflarınızı geliştirebilirsiniz.

Yazma

Yazma iki kısımdan oluşur. 1. kısımda öncelikle dört-beş paragraflık bir yazıyı okumanız ve yine aynı konuda bir profesörün konuşma kaydını dinlemeniz beklenir. Ardından hem yazıyı hem de konuşmayı özetleyen, 150-225 kelime içeren bir "Essay" yazmanız için 20 dakika verilir. Yazılı metin ile profesörün konuşması tezatlar içermektedir ve essayinizde bu noktalara değinmeniz gerekir. Youtube'dan ve Google'dan araştırarak uygun bir "Template" belirlediğiniz taktirde işiniz oldukça kolay olacaktır. "Essay"i yazarken benzer paragraflarda aynı yüklemleri kullanmamaya dikkat ediniz.

2. kısımda size bir yargı cümlesi verilerek, 30 dakika içerisinde konuya katılıp katılmadığınıza dair bir "Essay" yazmanız istenir. Minimum 300 kelime kullanmanız beklenir. Araştırmalara göre çok yüksek puanlar alabilmek için 400-450 kelime kullanmanız gerekir. Savunduğunuz görüşü herhangi bir kafa karışıklığı yaratmayacak şekilde iyi organize ederek yazmanız puanınızı artıracaktır.

Yazma puanınızı artırmak için, Youtube'da yer alan TOEFL iBT yazma videolarını inceleyip örnek makaleler yazınız. "Essay"inizi yeterli sürede yazabilmek için "Template"inizi ezberleyiniz. Sınavda ilk önce "Template"inizi hızlıca yazıp, ardından araları doldurma yöntemiyle hareket edebilirsiniz.

Dinleme

Dinleme bölümünde 3-5 dakikalık sohbetler ve konuşmalar dinleyerek; ilgili test sorularını yanıtlamanız beklenir. Kayıtları dinlerken not tutmanız ve tuttuğunuz notlara göre soruları yanıtlamanız gerekir. Genellikle sorular sohbet ya da konuşmaların ana fikri ile ilgilidir. Buna ek olarak, konuşmacıları yaklaşımları hakkında da sorular gelebilir. TOEFL iBT dinleme bölümü fazla zorlayıcı bir bölüm değildir.

Dinleme puanınızı artırmak için, geçmiş yıllarda çıkan TOEFL iBT sınavlarının dinleme testlerini yapabilirsiniz.

Okuma

Okuma bölümünde 3-4 adet okuma parçası verilir ve her okuma parçası başına 12-14 adet soru sorulur. Sorular genellikle testtir, okuma parçaları ders kitaplarından alınmıştır. TOEFL iBT okuma bölümü fazla zorlayıcı bir bölüm değildir.

Okuma puanınızı artırmak için, geçmiş yıllarda çıkan TOEFL iBT sınavlarının okuma testlerini yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra birlikte kullanılan kelimelere-kelime gruplarına aşinalık kazanmak için bol bol İngilizce akademik makale okuyarak kelime ezberi yapmanız puanınızı artırmanızı sağlayacaktır.