PTE ACADEMİC NEDİR NASIL HAZIRLANILIR


22.02.2019

PTE Academic (Pearson Test of English), dinleme, okuma, konuşma ve yazma olmak üzere dört temel dil becerisinin değerlendirildiği bilgisayar tabanlı bir İngilizce dil sınavıdır. Türkiye’de 6 ilde sınav gerçekleştirilir: Istanbul, Ankara, Denizli, Adana, Kayseri ve Erzurum. PTE Academic, tek oturumdan oluşan yaklaşık üç saatlik bir sürede tamamlanır.

Olumlu Tarafları

PTE bilgisayar tabanlı bir sınav olduğundan sınavlar çok sık yapılmaktadır. Haftanın her günü sınav yapılan merkezler vardır. Skorunuz bilgisayar tarafından hesaplandığı için puanlanmanız daha objektif bir şekilde belirlendiği söylenebilir. Sınav sonucunuz genellikle 2-3 gün (Yoğun dönemlerde 5 güne kadar çıkabilir) içerisinde belli olur. Kısıtlı zamanınız varsa, PTE Academic sizin için daha uygun olacaktır.

Yazma sınavı için iyi bir template belirlemeniz durumunda çok yüksek puanlar alabilirsiniz. Yazınızın anlamına ve tutarlı olup olmadığına yönelik bir ölçümün olmadığı söylenebilir.

PTE yeni bir sınav olduğundan, sınav merkezlerindeki mikrofon, kulaklık gibi ekipmanlar kalitelidir.

Olumsuz Tarafları

Sınav formatı diğer İngilizce sınavlarından farklıdır. Özellikle konuşma sınavındaki kimi bölümlere alışmak zaman alabilir. Dinleme ve okuma bölümleri diğer sınavlara göre oldukça ağırdır. Özellikle okuma bölümü neredeyse tamamen kelime/kavram bilgisine dayanır. Benzer performans gösterdiğinizi düşündüğünüz iki ayrı sınavın puanları arasında büyük farklar olabilir.

PTE Academic'e Nasıl Hazırlanılır?

PTE Academic sınavına çalışabileceğiniz başlıca kaynak Pearson tarafından hazırlanan kitaplardır. Ayrıca Pearson'ın resmî sitesinde ücretsiz deneme testi ve sınavla ilgili ipuçları sunumu yer almaktadır. Buradan ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

PTE diğer dil sınavları kadar yaygın olmadığından ücretsiz kaynaklar sınırlıdır. Bu nedenle Youtube'a yüklenmiş olan örnek testler üzerinden gidebilirsiniz. Özellikle Hindistan kökenli kullanıcılar tarafından onlarca örnek Pearson testi Youtube'a aktarılmıştır. Örneğin Youtube'da "PTE listening" şeklinde aratarak örnek dinleme testlerine erişebilirsiniz. Yükleyen kullanıcı bazında kanalları da araştırabilirsiniz, mesela "PTE Academic" adlı kullanıcıyı önerebiliriz. Konuşma, okuma, yazma ve dinleme bölümlerinin farklı kısımlarını tek tek Youtube'da aratabilirsiniz.

Bunun yanı sıra Youtube'da çok sayıda ipucu videosu da yer almaktadır. PTE Academic bilgisayar tabanlı bir sınav olduğundan kimi "Trick"leri uygulamak ve "Tip"leri dikkate almak puanınızı artırabilir. (Örneğin "PTE speaking trick" ya da "PTE speaking tips" şeklinde Youtube'da aratabilirsiniz.)

Konuşma

Konuşma bölümü 5 kısımdan oluşur. Sesli okuma, cümle tekrarı, resim betimleme, konuşmayı tekrar anlatma ve kısa sorulara cevap verme kısımları vardır. Her bölüm için ayrı ayrı taktikler geliştirmek gerekir.

 • Sesli okuma kısmı sizin "Pronunciation" ölçümünüzün yapılması için en elverişli yerdir, çünkü onlarca kelime okursunuz. Anlaşılır olmak için noktalama işaretlerine uygun şekilde duraklamak önemlidir. Soluksuz bir şekilde okursanız iyi bir puan alamayabilirsiniz. Bir diğer önemli nokta ise, İngilizcenin gerektirdiği şekilde melodik bir akış oluşturabilmektedir. Tüm bunları sağlamak için, Youtube üzerinden "TED Konuşmaları" dinleyerek konuşmacıların tarzını taklit etmek etkili olabilir.

 • Cümle tekrarı bölümü, muhtemelen hiçbir sınavda uygulanmayan değişik bir ölçüm şeklidir. Kayıtta duyduğunuz cümleyi aynen tekrar etmeniz beklenir. Alışmak için bol bol pratik yapmanız ve hafızanızı güçlendirmek için yöntemler geliştirmeniz gerekir. Ayrıca cümleleri duyduğunuz tonlamada ve melodi yapısında tekrar edebilirseniz daha çok puan alırsınız.

 • Resim betimleme, daha çok grafik ve tablo yorumlama bölümüdür. Değişik grafik ve tablolar için kendinize "Template"ler hazırlayabilirsiniz. Sınırlı cevap süreniz (40 saniye) olduğundan söylediklerinizin bir bütünlük ve sonuç içermesi puanınızı artıracaktır. Cümlelerinizi bağlarken "Adverb"ler kullanmanız anlaşılırlığınızı artırır. Özellikle "significantly, remarkably, drastically, gradually, radically, sharply, steady" gibi "Adverb"ler ile grafiklerinizin gidişatını ve durumunu anlatmalısınız. Ayrıca kimi tabloları anlatırken, farklı verileri "whereas, while, on the other hand, on the contrary" gibi "Conjuction"lar ile bağlayarak kıyaslamak da etkili bir yöntemdir.

 • Konuşmayı tekrar anlatma bölümü, TOEFL ibt sınavında da karşılaşabileceğiniz bir kısımdır. Bu kısımda yaklaşık 90 saniyelik bir konuşma dinleyip ardından sınırlı sürede (40 saniye) konuşmada anlatılanları tekrar etmeniz beklenir. Cevap verirken, konuşmada geçen anahtar kelimeleri kullanmak önemlidir. Size verilen zaman içerisinde, dinlediğiniz konuşmanın ana hatlarından bahsedip bir sonuca varmanız puanınızı artıracaktır.

 • Kısa sorulara cevap verme bölümü bir çeşit bilgi yarışması gibidir. Sorulan basit sorulara cevap vermeniz beklenir. Bu bölümün toplam konuşma puanınıza etkisi oldukça düşüktür.

Konuşma puanınızı artırmak için, Youtube'da yer alan PTE konuşma testlerinin her bölümü için ayrı ayrı alıştırma yapınız. Yüksek puan alan konuşmaları dinlemek için Youtube'da "PTE speaking 79" yazarak örnek kayıtlara erişebilirsiniz.

Eğer bir "Native Speaker" ile pratik yapmak isteseniz, italki.com'u önerebiliriz. Site aracılığı ile "Native Speaker"lar ile saatlik ücretler ödeyerek Skype üzerinden konuşabilirsiniz. Hatta sadece PTE Academic konusunda uzmanlaşmış eğitmenler dahi bulabilirsiniz. Özel dersten oldukça ucuza, konuşma pratiği yapabilir ve eksik taraflarınızı geliştirebilirsiniz.

Yazma

PTE Academic sınavının en kolay bölümü yazma olarak görülür. Yazma iki kısımdan oluşur; yazılı metni özetleme ve makale. Yazılı metni özetleme bölümünde, dört beş paragraflık bir yazıyı okuyarak 75 kelime ile özetlemeniz beklenir. İkinci kısımda ise size bir konu verilir ve bu konuda 20 dakika içerisinde bir makale yazmanız beklenir. Sürenin az olduğu bir gerçek ancak bunun motivasyonunuzu bozmasına izin vermeyiniz çünkü hazır bir "template"in sadece aralarını doldurarak yüksek puanlar alabilirsiniz. Gramere dikkat edip, eş anlamlı kelimeleri bol bol kullanarak yazarsanız yüksek puan almamanız için bir neden yoktur. Yazma bölümünde 1 adet yazılı metni özetleme ve 2 adet makale olabileceği gibi 2 adet yazılı metni özetleme ve 1 adet makale de soru olarak gelebilir.

Yazma puanınızı artırmak için, Youtube'da yer alan PTE yazma bölümlerini inceleyip örnek makaleler yazınız. "Essay"inizi yeterli sürede yazabilmek için "Template"inizi ezberleyiniz. Sınavda ilk önce "template"inizi hızlıca yazıp, ardından araları doldurma yöntemiyle hareket edebilirsiniz.

Dinleme

Dinleme bölümü 8 kısımdan oluşur. Sözlü metni özetleme, çoktan seçmeli-çoklu yanıt, boşluk doldurma, doğru özeti seçme, çoktan seçmeli-tek yanıt, eksik kelimeyi seçme, yanlış kelimeleri seçme ve söylenilenleri yazma kısımları vardır. Her bölüm için ayrı ayrı taktik geliştirmek gerekir.

 • Sözlü metni özetleme kısmı yazma bölümündeki yazılı metni özetlemenin benzeridir. Kısa bir konuşma dinleyip, ardından bu konuşmayı 50-70 kelime ile yazarak özetlemeniz beklenir.

 • Çoktan seçmeli-çoklu yanıt ve çoktan seçmeli-tek yanıt bölümlerinde yine bir konuşma dinlemeniz ve bu konuşma hakkında sorular soruyu şıklardan yanıtlamanız beklenir. Burada önemli olan, kayıt başlamadan önce soruyu ve şıkları hızlıca gözden geçirebilmektir. Bu size konuşmayı dinlerken neye dikkat etmeniz gerektiği konusunda yardımcı olacaktır. Bir diğer önemli husus ise, çoklu yanıt vermeniz gereken yani birden fazla şık işaretleyeceğiniz soruda emin olmadıkça işaretleme yapmamaktadır. Çünkü kural olarak, yanlış işaretlediğiniz sorular doğru işaretlediklerinizi götürür. Bu sorularda, varsa sadece emin olduğunuz tek şıkkı işaretleyerek ilerleyebilirsiniz.

 • Boşluk doldurma kısmında, önünüze eksik kelimeleri olan uzun bir metin gelir. Metni okuyan kaydı dinleyerek eksik kelimeleri doldurmanız beklenir. Kaydı dinlerken eksik kelimeleri hızlıca not alıp, kelimelerin yazılışlarına kayıt bitince karar vermeniz yararınıza olacaktır.

 • Doğru özeti seçme kısmında, dinlediğiniz konuşmaya ait olan özeti seçmeniz beklenir. Konuşmayı dinlerken kısa notlar almak seçiminizi kolaylaştırabilir. Özetler uzun olduklarından, henüz kayıt başlamamışken özetleri okumanız mümkün olmayacaktır.

 • Yanlış kelimeleri seçme kısmında, önünüze uzun bir metin gelir. Metni okuyan kaydı dinleyerek yanlış kelimeleri işaretlemeniz beklenir.

 • Söyleneni yazma kısmında, tıpkı konuşma bölümünün cümle tekrarı kısmında olduğu gibi, kayıtta duyduğunuz cümleyi doğru şekilde yazmanız beklenir. Cümlelerin sonuna nokta koymayı unutmayınız. (Youtube'dan pratik yaparken 3 farklı cümlenin aralarda pek beklemeden art arda söylendiği örneklerle karşılaşabilirsiniz. Gerçek sınavda cümleler karşınıza tek tek gelecektir. Daha doğrusu bir cümle dinleyip yazma işini tamamlandıktan sonra ikinci cümleye "Next" tuşuna basarak kendiniz geçeceksiniz.)

Okuma

PTE Academic sınavının en zor ve en sürprizli bölümlerinden biridir. Okuma bölümü 5 kısımdan oluşur. Çoktan seçmeli-çoklu yanıt, çoktan seçmeli-tek yanıt, paragraf sıralama, okuma:boşluk doldurma, okuma ve yazma:boşluk doldurma kısımları vardır.

 • Çoktan seçmeli-çoklu yanıt ve çoktan seçmeli-tek yanıt kısımlarında uzun bir metin okumanız ve metin hakkında sorulan sorunun cevabını şıklardan işaretlemeniz beklenir. Süre kısıtınız olduğu için fazla oyalanmamanız gerekmektedir. Bir diğer önemli husus ise, çoklu yanıt vermeniz gereken yani birden fazla şık işaretleyeceğiniz soruda emin olmadıkça işaretleme yapmamaktadır. Çünkü kural olarak, yanlış işaretlediğiniz sorular doğru işaretlediklerinizi götürür. Bu sorularda, varsa sadece emin olduğunuz tek şıkkı işaretleyerek ilerleyebilirsiniz.

 • Paragraf sıralama kısmında beş adet ayrı paragrafı anlamlı bir bütün olacak şekilde sıralamanız beklenir. Süre kısıtınız olduğu için fazla oyalanmamanız gerekir. Bu kısım, ilginç bir şekilde fazla zorlayıcı olabilir. Anahtar kelimeleri not ederek ana düşünceyi anlamaya çalışmalısınız.

 • "Okuma - boşluk doldurma" ve "okuma ve yazma - boşluk doldurma" kısımlarında, önünüze kimi kelimeleri eksik olan bir metin gelir. Aşağıda size verilen kelimelerin arasından, uygun kelimeleri seçip metne yerleştirmeniz beklenir. Bu kısım da oldukça zorlayıcı olabilir. Eş anlamlı veya her biri uygun gibi gözüken çok yakın anlamlı kelimeler arasından seçim yapmak durumunda kalabilirsiniz. Bu aşamada gramerinizin çok iyi olması ve yan yana kullanılan kelimelere-kelime gruplarına aşina olmanız gerekmektedir. Ayrıca metnin ne anlattığını da doğru şekilde anlamanız beklenir.

PTE Skorunuz Nasıl Hesaplanır?

PTE Academic sınav sonucunuz Okuma, Yazma, Konuşma ve Dinleme bölümleri için puanlarınızı içermesinin yanı sıra; Grammer, Oral Fluency, Pronunciation, Spelling, Vocabulary, Written Discourse konularında da puanınızı içermektedir. Sınav sonucunuzu referans alarak, eksik taraflarınızı keşfedebilirsiniz.