MÜHENDİSLER İÇİN MESLEK DENKLİĞİ


22.02.2019

Bu yazımızda bireysel olarak tecrübeli olduğumuz bir konudan bahsedek, Mühendislerin nasıl mesleki denklik alabileceğini anlatacağız.

Stratejik Meslek Listesi'nde (MLTSSL - Medium and Long-term Strategic Skills List) yer alan bir mühendislik bölümünden mezunsanız denklik alabilirsiniz. Eğer aynı alanda (Relevant) meslek deneyiminiz varsa ayrıca ilgili iş deneyiminize de denklik alabilirsiniz. (Ancak puan alabilmek için asgari 3 yıl deneyim gerekir.)

Öncelikle, Mühendislik meslekleri için denklik vermeye yetkili kurum Engineers Australia (EA) olup ana sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. Adaylar için meslek denkliğinin hangi kurallara tabi olduğuna yönelik bilgi edinmek için "Migration Skills Assessment Booklet" dokümanı incelenmelidir. İlgili dokümana buradan ulaşabilirsiniz. Yazımızı okurken, bir yandan da resmi dokümandan içerikleri takip ederseniz konunun anlaşılması çok daha kolay olacaktır diye umut ediyoruz.

Engineers Australia (EA) mesleki denklik verirken eğitim derecenizi baz almaktadır. Üç farklı kategoriden birinde yer alabilirsiniz.

  • 4 yıllık mühendislik lisans dereceniz var ise "Professional Engineer"

  • 3 yıllık teknoloji lisans dereceniz var ise "Engineering Technologist"

  • 2 yıllık mühendislik ön lisans ya da yüksek okul mezunu iseniz "Engineering Associate"

Engineers Australia'dan meslek denkliği alabilmek için lisans/diploma derecenizin Avustralya eğitim standartlarına eş değer seviyede olduğunu ispat etmeniz gerekir. Adaylar, mezun oldukları bölümün MUDEK akreditasyonu bulunup bulunmadığına göre farklı yol izleyerek meslek denkliği alabilir.

Eğer okulunuz mezun olduğunuz yıl MUDEK akreditasyonuna tabii ise Engineers Australia (EA) lisans derecenize diploma ve transcriptinize bakarak denklik verir. (Okulunuzun ABET akreditasyonu olması yeterli değildir.)

ÖNEMLİ NOT: Yeni mezun mühendislere 18 aylık çalışma izni veren başka bir vize (Subclass 476 - Recognised Graduate visa) mevcuttur. Bu vizeden, mezun olduğunuz yıl okulunuzun MUDEK ya da ABET akreditasyonu var ise yararlanabilirsiniz.

Okulunuzun MUDEK akreditasyonu bulunmuyorsa, eğitiminizi kanıtlamak için üç adet projenizi (Career Episodes) anlatan CDR (Competency Demonstration Report) dokümanı ve mezuniyet sonrasında bilginizi güncel tuttuğunuza yönelik CPD (Continuing Professional Development) dokümanı hazırlamanız gerekir. Detaylar için CDR Nedir sayfasına bakabilirsiniz.

Mühendislik alanındaki bir meslek üzerinden denklik almak istiyorsanız, iş deneyiminin zorunlu olmadığını aklınızda bulundurunuz. Mezun olduğunuz mühendislik bölümü Meslek Listesi'nde (MLTSSL - Medium and Long-term Strategic Skills List) yer alıyor ise iş deneyiminiz olmadan da denklik alabilirsiniz. Bu iki anlama gelmektedir; birincisi yeni mezun olabilirsiniz, ikincisi puan almaya yetecek kadar (Asgari 3 yıl) iş deneyimine sahip olmayabilirsiniz. (Mezuniyet sonrasında başka bir iş alanında çalışmanızın da sakıncası yoktur.)

Örnek 1

2010 yılında İnşaat Mühendisliği lisans derecesi alan bir aday, mezuniyet sonrası Pazarlama Uzmanı olarak çalışmış olsun. Bu aday, İnşaat Mühendisliği Meslek Listesi'nde (MLTSSL - Medium and Long-term Strategic Skills List) yer aldığı için, lisans derecesini kanıtlayarak meslek denkliği alabilir. Aday, İnşaat Mühendisliği alanında deneyimsiz olduğu için, iş deneyiminden puan alamaz ancak lisans derecesinden ötürü 15 puan alır.

Örnek 2

2012 yılında Çevre Mühendisliği lisans derecesi alan bir aday, mezuniyet sonrası Çevre Mühendisliği ile ilişkili (Relevant) bir meslekte 4 yıl çalışmış olsun. Bu aday, Çevre Mühendisliği Stratejik Meslek Listesi'nde (MLTSSL - Medium and Long-term Strategic Skills List) yer aldığı için, lisans derecesini kanıtlayarak meslek denkliği alabilir. Aynı zamanda iş deneyimi de mezun olduğu alanla ilişkili (Relevant) olduğundan, gerekli belgeleri sunarak (Görev tanımlarını içeren iş veren mektubu, sgk dökümü, maaş bordrosu vb.) buradan da puan alabilir. Aday, Çevre Mühendisliği alanında 4 yıl deneyimli olduğu için iş deneyiminden 5 ve lisans derecesinden 15 olmak üzere toplamda 20 puan alır.

Şimdilik yazımıza burada nokta koyuyoruz. Denklik başvurusunun nasıl yapılacağına ise başka bir yazımızda değiniyoruz. Tıklayıp kolayca ulaşabilirsiniz.