MESLEK LİSTESİ: HANGİ MESLEKLER TALEP EDİLİYOR


20.02.2019

Kalifiye Göçmen Vizesi başvurusu yapabilmeniz için mesleğinizin Orta ve Uzun Vadeli Stratejik Meslek Listesi'nde (MLTSSL - Medium and Long-term Strategic Skills List) yer alması gerekmektedir.

Meslek Listesi, Göçmenlik ve Sınır Güvenliği Departmanı tarafından her yıl yenilenerek, 1 Temmuz tarihinden itibaren yürürlüğe girmektedir. Resmi sitede yer alan 2018-2019 Meslek Listesi'ne buradan ulaşabilirsiniz.

Bu tabloda, meslek (Occupation), meslek kodu (ANZSCO Code)*, liste türü (List), ve değerlendirmeye yetkili kurum (Assessing Authority) başlıkları yer alır. Örnek olarak aşağıdaki görüntüyü inceleyebilirsiniz.


Meslek Listesi

Stratejik Meslek Listesi'nden mesleğinizi bularak, ANZSCO kodunu not ediniz. Meslek bazında iş tanımlarına, Avustralya İstatistik Bürosu (Australian Bureau of Statistics) resmî sitesinde yer verilmektedir. Buradan Avustralya İstatistik Bürosu (Australian Bureau of Statistics) resmi sitesine girerek, mesleğiniz ANZSCO koduna göre aratıp, iş tanımlarınızın Avustralya standartlarına ne kadar uygun olduğunu kontrol edebilirsiniz.

Stratejik Meslek Listesine Nasıl Bakılır?

Öncelikle Meslek (Occupation) sütununda mesleğinizi ya da mezun olduğunuz bölümü bulmalısınız. Meslek/eğitim derecesi denkliği almak için başvuracağınız kurum listenin en sağında bulunan Değerlendirmeye Yetkili Kurum (Assessing Authority) sütununda yer almaktadır. Her meslek dalı için farklı değerlendirme kurumları bulunmaktadır. Mesleğinizin bağlı olduğu kurum size denklik almanız için gereken şartları ve dokümanları da sağlayacaktır.

Eğer eğitim aldığınız alan ve çalışmakta olduğunuz alan farklı ise, öncelikle listede herhangi birinin yer alıp almadığına bakmalısınız. Bağımsız kalifiye göçmen vize başvurusu yapabilmeniz için, mühendislik gibi bazı alanlarda iş deneyimizin olması şart değildir. Detaylar Meslek Denkliği sayfasında yer almaktadır.

Yeni Mezunsanız

Yeni mezunsanız, mezun olduğunuz bölümün meslek listesinde yer alıp almadığına bakmalısınız. Eğer bölümünüz listede yer almıyorsa, bölümünüzle ortak dersleri olan benzer bölümlerin yetkili kurumlarının (Assessing Authority), Göçmenler için Meslek Denkliği (Skill Assessment for Migration) sayfasından detayları incelemelisiniz. Örneğin yetkili kurumunuz, aldığınız derslerin belli bir yüzdesinin ortak olması durumunda sizi başka bir alandan mezun gibi değerlendirebilir. (Kurallar değişebileceğinden güncel dokümanı incelemeyi unutmayın.)

İş Deneyiminiz Olan Alan Listede Yoksa

Eğer eğitim aldığınız bölüm çalıştığınız alandan farklı ise, listede eğitim aldığınız alana yönelik bir arayış olup olmadığına bakmalısınız. Yetkili kurumu (Assessing Authority) tarafından deneyim talep edilmeyen meslek grupları bulunmaktadır.

Örneğin Ziraat Mühendisliği eğitimi almışsanız, çalıştığınız alan listede yer almayan bir alan da olsa Ziraat Mühendisliği Stratejik Meslek Listesi'nde yer aldığı için diğer kriterleriniz de uygunsa denklik alabilir ve vize başvurusu yapabilirsiniz.

Mezun Olduğunuz Alan Listede Yoksa

Listede yer almayan bir alanda eğitim almış olup, listede yer alan bir meslekte çalışıyor olabilirsiniz. Bu durumda, mesleğinizin yetkili kurumu tarafından belirlenen, asgari deneyim yılına sahipseniz denklik alabilirsiniz. Örneğin Bilgi Teknolojileri konusunda yetkili kurum ACS (Australian Computer Society) olup, bu alanda eğitim almamış (Farklı bir alanda diploma ya da lisans derecesi sahibi) adayların en az 6 yıl Bilgi Teknolojileri deneyimi olması durumunda denklik vermektedir.

Unutmayın her kurumun şartları farklı olabilir. Mutlaka "Assessing Authority" sütununda yer alan kurumun sitesini ziyaret ederek, Göçmenler için Meslek Denkliği (Skill Assessment for Migration) sayfasından ilgili kılavuz ve dokümanları incelemelisiniz.

Mezun Olduğunuz Bölüm ve Mesleğiniz Listede Yoksa

Mesleğiniz ve mezun olduğunuz bölüm bu listede yer almıyor ise, listede yer alan mesleklerden görev tanımı anlamında mesleğinize en yakın olanları inceleyebilirsiniz.

Meslek bazında iş tanımlarına, Avustralya İstatistik Bürosu (Australian Bureau of Statistics) resmî sitesinde yer verilmektedir. Buradan Avustralya İstatistik Bürosu (Australian Bureau of Statistics) resmî sitesine girerek, seçtiğiniz meslekleri ANZSCO koduna göre aratıp, mevcut iş tanımlarınızla uygunluğunu kontrol edebilirsiniz. Mesleğinizin gerçekten aranılan özellikleri içerip içermediğinden emin olmalısınız.

Unutmayın meslek ve/veya eğitim alanı denkliği almak vize başvurunuzun en uğraştırıcı kısmı olacak. Mutlaka yetkili kurumun yayınladığı göçmenler için denklik şartlarını içeren dokümanları okumalı ve özümsemelisiniz. Avustralya'nın size vize verme gerekçesinin, mesleğinizin Avustralya tarafında talep edilmesi olduğunu aklınızdan çıkarmayınız. Denklik veren yetkili kurumlar önceden belirledikleri kurallara ve yazılı dokümanlara göre intizam içerisinde hareket edeceklerdir.