MESLEK DENKLİĞİ


21.02.2019

Meslek denkliği Bağımsız Kalifiye Göçmenlik Vizesi'nin ön koşuludur ve alınması zorunludur. Ancak meslek denkliğinizi hangi alanda aldığınız vizenizin içeriğini etkilemez ve vizenize bir not olarak eklenmez. Vizenizi aldıktan sonra istediğiniz iş alanında çalışmakta özgür olacaksınız. O nedenle eğer imkânınız varsa; meslek denkliğinizi, daha kolay ve daha az adayın başvurduğu bir alanda almanız mantıklı olacaktır.

Öncelikle, iş deneyiminize ve lisans derecenize/diplomanıza denklik verilip verilmeyeceği mesleğinizin bağlı olduğu yetkili kurumun (Assessing Authority) değerlendirme kriterlerine bağlı bir konudur. Bu nedenle ilk etapta, yetkili kurumunuzun resmî sitesine girip "Migration Skills Assessment" sayfasındaki dokümanları okumalısınız.

Meslek denkliği almak vize başvurunuzun en uğraştırıcı kısmı olacak. Mutlaka yetkili kurumun yayınladığı göçmenler için denklik şartlarını içeren dokümanları okumalı ve özümsemelisiniz.


Kendi mücadelenizi verin!

Avustralya'nın size vize verme gerekçesinin, mesleğinizin Avustralya tarafında talep edilmesi olduğunu aklınızdan çıkarmayınız. Denklik veren yetkili kurumlar önceden belirledikleri kurallara ve yazılı dokümanlara göre intizam içerisinde hareket edeceklerdir.

Sitemizde, mühendislik meslekleri için denklik vermeye yetkili kurum Engineers Australia'nın (EA) ve bilgi teknolojileri meslekleri için denklik vermeye yetkili kurum Australian Computer Society'nin (ACS) meslek denkliği verme kurallarına örneklerle değinilecektir.

Bilgi teknolojileri çalışanları için meslek denkliği konusunda bilgi almak için tıklayınız.

Mühendisler için meslek denkliği konusunda bilgi almak için tıklayınız.