IELTS NEDİR NASIL HAZIRLANILIR


22.02.2019

IELTS, Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı, en çok tercih edilen İngilizce yeterlilik sınavlarından biridir. Sınav merkezi İstanbul olup, Türkiye’de 5 ilde sınav gerçekleştirilmektedir: İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Antalya. Vize başvurunuz için Genel Eğitim "General Training" modülüne girmeniz gerekir.

IELTS 4 aşamadan oluşmaktadır: Dinleme (30 Dakika), Okuma (60 Dakika), Yazma (60 Dakika) ve Konuşma (11-14 Dakika). Toplam sınav süresi 2 saat 45 dakikadır. Dinleme, Okuma ve Yazma sınavları tek aşamada gerçekleşir. Konuşma sınavı aynı gün olabileceği gibi 3 gün önce veya 3 sonra da gerçekleşebilir.

Olumlu Tarafları

IELTS, eski usul kâğıt-kalem ile yapılan bir sınavdır. Ayrıca konuşma bölümü bir uzman ile yüz yüze yapıldığından, bilgisayar karşısında konuşma zorluğu çekenler için avantajlı olabilir. Dinleme ve okuma bölümleri çok zorlayıcı değildir.

Olumsuz Tarafları

IELTS sınavları çok sık düzenlenmez, genellikle ayda 2 adet sınav yapılır. Kontenjan sıkıntısı olabileceği için sınav başvurunuzu önceden yapmanız gerekir. Ayrıca sınav sonuçlarının online olarak açıklanması 13 gün sürmektedir. İstediğiniz skoru alana kadar tekrar tekrar sınava girebilirsiniz ancak rezervasyon gerektirmesi ve sonuç verme süresinin uzunluğu size vakit kaybettirebilir.

Konuşma ve Yazma sınavlarınız uzmanlarca puanlanır. Bu durum sınavdan sınava aldığınız puanlarda tutarsızlık olmasına sebep olabilir. Örneğin, konuşma bölümünden bir sınavınızda 8 alırken, diğer sınavınızda 6 alabilirsiniz. Bu açıdan, IELTS şans faktörünün oldukça önemli olduğu bir sınavdır. "Superior" puanları hedefliyorsanız, Yazma ve Konuşma bölümlerine fazladan önem vermelisiniz.

IELTS'e Nasıl Hazırlanılır?

IELTS sınavına çalışabileceğiniz başlıca kaynak Cambridge IELTS kitaplarıdır. Cambridge IELTS kitapları, birebir sınav formatına göre hazırlanmıştır. Cambridge IELTS kitaplarının PDF formatlarına Google'da aratarak anında erişebilirsiniz. (Örneğin "Cambridge IELTS 7 pdf" yazarak versiyon 7'yi indirebilirsiniz. Versiyonlar 11-12'lere kadar internette yer almaktadır.) Dinleme kayıtları için ise Youtube'u kullanabilirsiniz. (Örneğin Youtube'da "Cambridge IELTS 7 listening" yazarak kitaptaki bütün ses kayıtlarına erişirsiniz.) Sınava giren kişi sayısı çok fazla olduğundan kaynak sıkıntısı çekmezsiniz. Her kaynağa ücretsiz olarak Google ve Youtube'dan erişebilirsiniz.

Okuma ve Dinleme

Öncelikle kendinizi denemek için Cambridge kitaplarınızın Okuma ve Dinleme bölümlerini süre tutarak yapınız. Bu bölümdeki puanlarınızı pratik yaparak ve kelimelerin yazılışlarına/telaffuzlarına çalışarak artırabilirsiniz. Eğer daha detaylı ve açıklamalı bir kaynağa ihtiyaç duyarsanız Barron's IELTS kitaplarını indirip, örnekleri inceleyebilirsiniz.

Konuşma

Konuşma bölümü 3 bölümden oluşur. İlk bölüm 3-4 adet kısa soru cevaptan oluşur. İkinci bölümde size bazı başlıklar verilerek, o konular hakkında toplam 2 dakika konuşmanız beklenir. Son bölümde ise daha karmaşık yorum soruları yer alır. Konuşma testiniz 11-14 dakika arasında sürer. Genellikle uzmanlar "Native Speaker" olurlar ancak zaman zaman anadili Türkçe olan uzmanlarla da karşılaşabilirsiniz.

Konuşma puanınızı artırmak için, Cambridge IELTS kitaplarındaki bütün konuşma bölümlerini bir arkadaşınızla birlikte soru-cevap şeklinde pratik ediniz. Konuşmanızın seviyesini kıyaslamak için, Youtube'dan hedeflediğiniz konuşma bandındaki örneklere bakınız. (Örneğin "IELTS speaking band 8" yazarak 8 seviyesindeki konuşma örneklerini dinleyebilirsiniz.) Cambridge kitabınızdaki konuşma sorularını gerekiyorsa ezberleyecek seviyede tekrar ederseniz, konuşma bölümünden iyi puanlar alabilirsiniz. Sorular benzer ya da birebir aynı olabilmektedir.

Eğer bir "Native Speaker" ile pratik yapmak isteseniz, italki.com'u önerebiliriz. Site aracılığı ile "Native Speaker"lar ile saatlik ücretler ödeyerek Skype üzerinden konuşabilirsiniz. Hatta sadece IELTS konusunda uzmanlaşmış eğitmenler bile bulabilirsiniz. Özel dersten oldukça ucuza, konuşma pratiği yapabilir ve eksik taraflarınızı geliştirebilirsiniz.

Yazma

IELTS sınavının en zor bölümü şüphesiz yazmadır. Yıllarca yurt dışında yaşamış kişiler dahi istedikleri yazma puanını almakta zorlanabilirler. Yazma sınavı Task 1 ve Task 2 olmak üzere iki aşamadan oluşur. Task 1'de bir arkadaşınıza/yakınınıza mektup yazmanız beklenir. Neden yazdığınız ve nelerden bahsedeceğiniz soru içeriğinde yer alır. Bu kısımda daha gündelik bir dil kullanabilirsiniz.

Task 2'de akademik bir "Essay" yazmanız beklenir. Farklı soru tipleri için farklı "Template"ler kullanılmalıdır. Google üzerinden "Discussion, Situation, Opinion" soru tipleri için nasıl "Template"ler kullanmanız gerektiğiniz araştırınız. Mutlaka her soru tipi için kendinize bir "Template" hazırlayınız. Giriş bölümü, paragraflar ve sonuç kısımları için nasıl bir dil kullanmanız gerektiğini araştırınız. Kaynak olarak Google ve Youtube'dan "IELTS writing templates" diyerek araştırma yapabilirsiniz. Youtube'da yayın yapan pek çok eğitmenin IELTS writing derslerini izleyebilirsiniz. Örneğin "essay"inize nasıl giriş yapmanız gerektiğini anlatan bir videoya buradan erişebilirsiniz.

Task 2 aşamasında dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise paralelliktir. IELTS yazma bölümünde sizden düşüncelerinizi açık bir dille, örnekler vererek sanki okuyan konu hakkında bilgi sahibi değilmişçesine aktarabilmenizi bekler. Çelişkili duruma düşmeyecek şekilde anlaşılır ve net olmalısınız. Bu illaki taraf tutmanız gerektiği anlamına gelmez. Örneğin "To what extent do you agree or disagree" tipi sorularda herhangi bir tarafta yer almak zorunda olmazsınız. Kısmen katıldığınız noktaları ya da katılmadığınız noktaları ayrı ayrı yazabilirsiz.

Hem Task 1 hem de Task 2 için belirlenmiş kelime sayısı sınırı vardır. Altında kalmak puanınızı düşürebileceği gibi çok üstüne çıkmak da hata payınızı artırır. Yazma bölümü için de yine Cambridge IELTS kitaplarınızdaki örnek soruları referans alınız. Yazmaya vakit bulamazsanız, her soru için hangi argümanları sunup ne örnekler vereceğinizi planlayınız. Bu yöntemle, sınavda benzer sorular çıkması durumunda düşünme/kurgulama sürenizi azaltabilirsiniz.

Süre tutarak, beklenen kalitede ve kelime sayısında essayler yazmaya çalışın. "Essay" yazma süreniz 40 dakikadır ve bunun en az 2-3 dakikası kurguya, 2-3 dakikası da gözden geçirmeye gidecektir. Mutlaka ama mutlaka yazdıklarınızı baştan sona gözden geçirmeye zaman ayırınız. Gramer ve yazım hatalarınızı düzeltmek puanınızı yükseltecektir. Son olarak, İngilizcesi iyi olan bir arkadaşınızdan "Essay"lerinizi okumasını isteyebilirsiniz. Ya da daha profesyonel değerlendirme için ücret ödeyerek "Essay"lerinizi uzmanlara okutabilirsiniz. Eksik ve yetersiz kaldığınız noktalara ağırlık vermeniz yaranıza olacaktır.