GÖÇMENLİK PUANI NASIL HESAPLANIR


20.02.2019

Puanınızı hesaplayabilmek için öncelikle Avustralya Göçmenlik ve Sınır Güvenliği Departmanı'nın (Department of Immigration and Border Protection) puan hesaplama sayfasını açınız. Buradan ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz. Artık bütün başlıkları sırası ile takip edebilir, aşağıdaki kriterlere dikkat ederek, puan hesaplamanızı yapabilirsiniz.

Yaş

Hangi yaşta olduğunuza göre alacağınız puan değişir. 44 yaşını aşıyorsanız (45'ten gün aldıysanız) başvuru yapamazsınız. Yaş puanınızı hesaplarken içinde bulunduğunuz (doldurduğunuz) yaşı dikkate alınız. Örneğin 32 yaşını doldurdunuz ve 33'ten gün alıyorsanız 32 yaşına göre puan hesaplamalısınız.

İngilizce Yeterlilik

İngilizce seviyenize göre alacağınız puan değişir. Ancak "Competent English" seviyesinin altında kalırsanız başvuru yapamazsınız. Avustralya tarafından kabul edilen sınavlar ve aldığınız skora göre hangi seviyede değerlendirileceğinize dair bilgiler İngilizce Yeterlilik bölümüne yer almaktadır.

İş Deneyimi

​İş deneyiminiz Avustralya içi ve dışı olmak üzere ayrı ayrı değerlendirilir. Hem Avustralya içi hem de Avustralya dışı deneyiminiz varsa her ikisinden de puan alabilirseniz. İş deneyiminin zorunluğu olduğu meslekler olduğu gibi iş deneyimine gerek olmayan meslekler de bulunmaktadır. İş deneyiminizin değerlendirilmesi konusunu mesleğinize denklik veren kurum (Assessing Authority) bazında incelemelisiniz. Ayrıca kimi meslek gruplarında belli yıla kadar deneyiminiz, mesleki yeterlilik olarak görülür ve iş deneyimi olarak puanlanmaz.

​Tüm detaylar için Meslek Denkliği sayfasına bakabilirsiniz.

Yetenekleriniz

Sahip olduğunuz eğitim derecesine göre puanınız değişir. Lisans dereceniz var ise 15, doktora dereceniz var ise 20 puan alabilirsiniz. Lisansüstü eğitiminizden ayrıca puan almazsınız, lisans belgeniz ile başvurmanız kâfidir.

Eğitim dereceniz, mesleğinize denklik veren kurum (Assessing Authority) tarafından ön koşul olarak talep edilebilir. Ayrıca, kimi durumlarda lisans derecenizin Avustralya standartlarında olduğunu ispat etmeniz gerekecektir. Bu nedenle, eğitim derecenizin değerlendirilmesi konusunu mesleğinize denklik veren kurum (Assessing Authority) bazında incelemelisiniz. Detaylar için Meslek Denkliği sayfasına bakabilirsiniz.

Doktorası bulunan adaylar, yine yetkili kurumlarının talep ettiği rapor ve belgeleri hazırlayarak denklik başvurularını yapabilirler. Doktoradan kasıt 4 yıldan fazla eğitim görüp, konusunda araştırma yapmış, çeşitli sınav ve ödevlerden sorumlu tutulup tez yazmış olmaktır. (A Doctorate generally comprises more than 4 years of study, involving extensive research, coursework, exams and the writing of a thesis/dissertation.)

Diğer

İlk maddeden (Credentialled Community Language Qualification) puan alabilmek için NAATI'nın (National Accreditation Authority for Translators and Interpreters) düzenlediği profesyonel tercümanlık sınavında başarılı olunup NAATI tarafından akredite edilmek gerekmektedir. Detaylar için tıklayınız.

Puan alma olasılığınızın en yüksek olduğu madde partnerinizin nitelikleridir (Partner Skill Qualification). Bu maddeden puan alabilmek için partnerinizin sahip olması gereken nitelikler şunlardır:

  • 45 yaşını aşmamış olması

  • En azından "Competent" seviyede İngilizce bilgisine sahip olması (Detaylar için İngilizce Yeterlilik sayfasına bakınız.)

  • Meslek listesinde yer alan bir meslek için denklik alması (Tıpkı başvuru sahibi gibi yetkili kurum bazında inceleme yapılmalıdır.)

Puanınızı hesapladıysanız, meslek denkliği alınmasıyla ilgili detaylara yer verdiğimiz içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz.