CDR NEDİR NASIL YAZILIR


22.02.2019

Mühendisler mezun oldukları bölümün MUDEK akreditasyonu bulunmaması durumunda, denklik alabilmek için CDR (Competency Demonstration Report) hazırlamalıdır.

Peki nedir bu CDR?

Açılımı "Competency Demonstration Report" olan CDR'ı Türkçe'ye "Yetkinlik Kanıtlama/Gösterme Raporu" şeklinde çevirebiliriz. Aşağıda yazanları takip edebilmek adına, Engineering Australia'nın Migration Skill Assessment Booklet" dokümanında yer alan CDR bölümünü okuyunuz. Aksi taktirde aşağısı sizin için pek bir şey ifade etmeyecektir. CDR içeriği 3 bölümden oluşmaktadır:

1- CPD (Continuing Professional Development)

Lisans derecenizin sonrasında da mühendislik bilginizi güncel tuttuğunuza yönelik kanıtları içeren bir listedir. Bir A4 kağıdını aşmayacak şekilde mühendislik alanında; katıldığınız konferanslar, seminerler, teknik toplantılar, çalışma ekipleri, gönüllü işler, okuduğunuz kitaplar, varsa tez ve makalelerinizi içeren bir liste hazırlamanız beklenir. Listeyi hazırlarken, (title, date, duration, and venue) şeklinde üst başlık yapınız ve girdilerinizi kronolojik olarak sıralayınız. Engineers Australia, bu listede yer alan girdiler için kanıt ya da sertifika sunmanızı beklemiyor. Dolayısıyla bu listeyi oluştururken biraz "özgür" davranmanızın bir sakıncası bulunmaz.

2- Three Career Episodes

Bu bölümde mühendislik kariyerinize yönelik iş hayatınızdan ve/veya eğitim hayatınızdan üç farklı projenizi anlatmanız beklenir. Her bir proje, farklı dönemlerde gerçekleştirdiğiniz özgün bir faaliyetlerinizi anlatmalıdır. Career Episode; eğitim döneminizde gerçekleştirdiğiniz bir projeniz, üzerinde çalıştığınız ya da çalışmaya devam ettiğiniz bir projeniz, iş hayatınızda edindiğiniz özel bir pozisyon, çözüme ulaştırdığınız bir sorun hakkında olabilir.

Her bir Career Episode, 1000-2500 kelime içerebilir. İşi yapan siz olduğunuz için, cümleleriniz birinci tekil şahısla çekimlenmelidir. Önemli olan sizin başarınız, projeye olan katkınız ve sunduğunuz çözüm yöntemleridir. Dokümanınıza, gereğinden fazla teknik bilgi içeren fotoğraf/tablo ya da analiz eklemeniz tavsiye edilmez.

Career Episode Formatı

Career Episode 4 ana bölümden oluşmalıdır.

 • Introduction

 • Background

 • Personal Engineering Activity

 • Summary

Engineering Australia "Migration Skill Assessment Booklet" dokümanında, her bölümde hangi bilgilerin yer alması gerektiğini net bir şekilde belirtmiştir. Örneğin Introduction kısmında; Projenizin hangi tarih aralığında, nerede, hangi firma/organizasyon için yapıldığını ve sizin hangi unvanla projeye katıldığınızı yazmanız beklenir.

Bir diğer husus, Career Episode hazırlarken her bir paragrafınızı aşağıdaki şekilde farklı (unique) numaralar vererek yazmanızdır. Örneğin: Career episode 1 (paragraphs 1.1, 1.2, 1.3 etc.), Career episode 2 (paragraphs 2.1, 2.2, 2.3 etc.), Career episode 3 (paragraphs 3.1, 3.2, 3.3 etc.)

Ayrıca 4 ana bölümünüzü de üst başlık yapmayı unutmayınız. (Örneğin Career Episode 1 için; A-Introduction üst başlığının altında CE 1.1 paragrafı yer almalıdır.)

Ne şekilde yazılması gerektiğini daha net görebilmek için, daha önce denklik almış bir adayın Career Episode'unu inceleyebilirsiniz. Bu doküman size kendi Career Episode'unuzu yazmanız konusunda yardımcı olacaktır. Yalnız unutmayın, intihal büyük bir suçtur. Engineering Australia Career Episode'larınızı "plagiarism check" yapan yazılımlar ile de kontrol ediyor. Belirli bir yüzdenin üzerinde benzerliğe yani intihale rastlanırsa denklik başvurunuz reddedilecektir.

3- Summery Statement

Career Episode'larınızı yazmayı tamamladıktan sonra, geriye bu career episode'larınız ile mesleğinize yönelik hangi yeterlilik unsurlarını sağladığınızı göstereceğiniz "Summary Statement" formunu doldurmak kalıyor. Daha önce bahsettiğimiz üzere, Engineering Australia aldığınız eğitime göre sizi aşağıdaki kategorilerden birine dahil etmektedir.

 • 4 yıllık mühendislik lisans dereceniz var ise "Professional Engineer"

 • 3 yıllık teknoloji lisans dereceniz var ise "Engineering Technologist"

 • 2 yıllık mühendislik ön lisans ya da yüksek okul mezunu iseniz "Engineering Associate"

Summary Statement formları sizin yukarıdakilerden hangisine dahil olduğunuza göre farklılık gösterir. Engineering Australia resmî sitesinde her unvan bazında doldurulması gereken "Summary Statament" formlarına yer vermektedir. Lütfen unvanınıza uygun olan formu doldurunuz. (Migration Skill Assessment Booklet dokümanında yer alan Summary Statement'lar bilgi amaçlıdır, güncel olmayabilir.)

Daha önce, Career Episode hazırlarken her bir paragrafı farklı (unique) olarak numaralandırmanız gerektiğini söylemiştik. İşte bu numaraları, uygun açıklamanın yanına yazmak kaydıyla, formu doldurmalısınız. Unutmayın, üç ayrı form oluşturmayacaksınız, sadece bir adet Summary Statement formu doldurulacak.

Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 • Career Episode'larınızda "I did", "I conducted", "I designed" vb. cümleler kullanınız. "We did", "I was involved in" gibi sizi pasifleştiren ya da bir grubun parçası hâline getiren bir anlatımınız olmamasına dikkat ediniz. İşi tamamen sizin yaptığınız, bütün başarının size ait olduğu bir projenizi anlatınız.

 • Yazdıklarınızın anlaşılması da en az içeriğin kalitesi kadar önemlidir. Unutmayın Engineering Australia sizin İngilizce seviyenizin de yetkin olmasını bekliyor. Lütfen yazdıklarınızı, gramer, imla ve yazım açısından kontrol ediniz. Eğer İngilizceniz yeteri kadar iyi değilse, yazdıklarınızı iyi seviye İngilizce bilen bir arkadaşınıza okutunuz. Hatta cümlenizin anlaşılır olup olmadığını Google Translate'e yazarak dahi kontrol edebilirsiniz. Son zamanlarda gelişen teknoloji ile Google Translate'in çok iyi seviyelerde çeviri yapabilir hâle geldiğini söyleyebiliriz.

 • Kesinlikle internette yer alan bir cümleyi olduğu gibi raporunuza eklemeyiniz. Engineering Australia yazdıklarınızın intihal kontrolünü de yapmaktadır. Alıntı yapacaksanız dahi cümleleri yeniden farklı kelimelerle düzenleyerek dokümanınıza ekleyiniz.

 • Career Episode'larınızın bir sonuca ve bir çözüm yoluna ulaşması önemlidir. Alanınıza göre değişmekle birlikte ekonomik kazanımlar ve verimlilik sağlayan sonuçlar elde ettiğinizi, elinizden geldiğince somut verilere dayanarak göstermeniz yararınıza olacaktır. Genel olarak, neyi nasıl başardığınızı ve problemlere hangi çözümleri üreterek ne gibi kazanımlar elde ettiğinizi yazmanız bekleniyor.

 • Engineering Australia'ya başvuru yapmadan önce CDR'ınızı ve bütün diğer belgelerinizi hazırlayınız. Eğer başvurunuzda eksiklik yaptığınız ya da CDR raporunuzda yetersiz olduğunuz düşünülürse, Engineering Australia sizinle iletişime geçecektir. Düzeltmeniz gereken noktaları söyleyecek ve size süre verecektir. Sizinle iletişime geçmeden başvurunuzu reddetmezler. Bazen görevliler dikkatsiz davranarak, talep etmediğiniz hizmetler için sizden belge isteyebilirler. Örneğin siz yeni mezun olarak denklik almak istediğinizi belirttiğiniz hâlde sizden çalıştığınız işle ilgili işveren yazısı vs. talep edebilirler. Böyle durumlarda, derdinizi güzelce anlatarak görevliyi bilgilendirebilirsiniz.

 • CPD listenizde aşırı kaçmamaya çalışmak kaydıyla özgür davranabilirsiniz. Biraz formalite icabI istenilen bir dokümandır.