AVUSTRALYA'DA NE İŞ YAPABİLİRİM: NE ŞEKİLDE ÖNE ÇIKARSINIZ


09.05.2018

Bu bölümde bir önceki yazımızda bahsettiğimiz geçici işlere (Servis elemanı, mağaza asistanı, market çalışanı, barista, mutfak asistanı vb.) başvurmak için nasıl bir özgeçmiş hazırlamanız gerektiğinden ve sizi öne çıkarabilecek noktalardan bahsedeceğiz.

Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır?

Avustralya'da ister Ceo, ister bulaşıkçı, ister servis elemanı, ister makinist; ne olursanız olun CV hazırlamadan iş bulamazsınız. (Tanıdık, akraba gibi torpilsel yöntemler hariç :) ) Öncelikle başvuracağınız işi belirleyip, ardından o iş özelinde CV hazırlamanız gerekecek. Dikkat etmeniz gereken noktalar şunlardır:

 • Eğer birden çok iş alanına başvuracaksanız, her biri için farklı CV'ler hazırlayıp ilerleyebilirsiniz. İnternet üzerinden "Australian resume samples/templates" diyerek çeşitli örnekleri inceleyebilir, görsel olarak nasıl bir CV hazırlamanız gerektiği konusunda fikir edinebilirsiniz.

 • Fotoğraf, cinsiyet, doğum yeri, milliyet, yaş gibi ayrımcılık yaratabilecek detaylara CV'nizde yer vermeyin ancak vize çeşidinizi en başta belirtin. (Tam zamanlı çalışma izniniz olması sizi öne geçirecektir.)

 • CV'nizi gereksiz ve abartılı detaylarla doldurmayın, 2 sayfayı geçmemeye özen gösterin.

 • İş deneyiminiz olmayan şeyleri CV'nize eklemeniz pek tavsiye edilmez; çünkü işverenler bildiğinizi iddia ettiğiniz her konuda sizi deneyecek ve test edecektir. İspat yükümlülüğü olmayan ancak o iş hakkında az da olsa bilginiz ve deneyiminiz olduğunu gösteren detaylara yer verebilirsiniz. Örneğin market çalışanı olarak başvuracaksanız, "Geçen yaz akrabamın marketinde rafları düzenledim ancak ufak bir market olduğundan sizinkinden farklı bir düzeni vardı." diyebilirsiniz. Ya da mutfakla ilgili bir başvuru yapacaksanız, "Yemek yapmayı çok severim ve el alışkanlığım iyidir, ancak daha önce profesyonel olarak bu işi yapmadım." diyebilirsiniz.

 • İnternet üzerinden yaptığınız pek çok iş başvurusuna "cover letter" eklemeniz de bekleniyor. Cover letter'da öncelikle kendinizi tanıtıp, daha sonra başvurduğunuz işe dair deneyimlerinizden, bilginizden ve o işte aranan çeşitli kişisel özellikleri taşıdığınızdan bir sayfayı geçmeyecek şekilde bahsedebilirsiniz. İnternet üzerinden "Australian cover letter samples/templates" diyerek çeşitli örnekleri inceleyebilir, giriş ve bitirişteki kalıp cümleleri kendi cover letter'ınıza da ekleyebilirsiniz.

İş deneyiminiz olmayan şeyleri CV'nize eklemeniz pek tavsiye edilmez; çünkü işverenler bildiğinizi iddia ettiğiniz her konuda sizi deneyecek ve test edecektir. İspat yükümlülüğü olmayan ancak o iş hakkında az da olsa bilginiz ve deneyiminiz olduğunu gösteren detaylara yer verebilirsiniz. Örneğin market çalışanı olarak başvuracaksanız, "Geçen yaz akrabamın marketinde rafları düzenledim ancak ufak bir market olduğundan sizinkinden farklı bir düzeni vardı." diyebilirsiniz. Ya da mutfakla ilgili bir başvuru yapacaksanız, "Yemek yapmayı çok severim ve el alışkanlığım iyidir, ancak daha önce profesyonel olarak bu işi yapmadım." diyebilirsiniz.

Örnek cv template'i

Nasıl Öne Çıkarsınız?

 • Telefon mülakatlarına sokakta, evde, markette hemen hemen her yerde maruz kalabilirsiniz, belli başlı konulara yer verdiğiniz bir mülakat kartı hazırlamanız oldukça yararlı olacaktır.

 • Eğer zincir bir firmaya başvuruyorsanız, mülakat sorularına internetten ulaşabilirsiniz. Google'da "Firma Adı" interview questions diye aratarak karşılaşabileceğiniz soruları araştırabilirsiniz.

 • Uygun bir sertifikanız var ise mutlaka talep görürsünüz.

 • Bir arkadaşınız ya da tanıdığınızın referansı iş bulma şansınızı artıracaktır.

 • İyi hazırlanmış, abartıdan uzak bir CV her zaman daha avantajlıdır.

 • İyi bir iletişim, güleryüz, temiz kılık kıyafet ilk etapta sizi diğerlerinden daha üstün gösterecektir.

 • Sosyal, rahat ve kendine güvenli olmanız işe yarayacaktır.

 • Gönüllü işler yaparak çalışkan ve güvenilir bir insan imajı oluşturabilirsiniz. Tanıştığınız her yeni insan size yeni bir kapı açacaktır. Arkadaş çevresi ve iletişim ağı (network) iş bulmada en önemli kıstastır.

 • Gönüllü işlere yönelebilirsiniz
 • Çeşitli derneklere, sosyal çevrelere girebilir; iletişim ağınızı geliştirebilirsiniz. Ayrıca "Meetup" sitesine üye olup, ilginizi çeken toplantılara katılabilirsiniz. Gumtree'de duyurulan spor, oyun, sanat temalı buluşmalara gidebilir, sizinle ortak zevklere sahip bir çevre edinmeye başlayabilirsiniz.

Yazılarımızı beğeniyorsanız ve bizi daha fazla yazmak için motive etmek istiyorsanız lütfen yorum yapmayı ve paylaşmayı ihmal etmeyiniz :) İlginiz ve zamanınız için teşekkürler...