AVUSTRALYA'DA NE İŞ YAPABİLİRİM: MESLEKLER, ÜCRETLER VE İPUÇLARI


09.05.2018

Avustralya denince akan sular duruyor, tatlı hisler içinizi sarıyor ancak orada ne iş yapacağınızı kara kara düşünmekten bir türlü kurtulamıyor musunuz? Öyleyse bu yazı dizisinde en çok merak edilen, herkesin aklındaki o iç gıcıklayıcı soruları derinlemesine inceliyoruz. Avustralya'da ne gibi iş olanakları var, iş bulmak için ne yapmak lazım...

Basitten başlayarak zora doğru gideceğimizi; öncelikle fazla iş deneyimi, sağlam İngilizcesi ya da tam zamanlı çalışma izni olmayanlara (Öğrenciler, work and holidayciler, İngilizcesine güvenmeyenler) uygun geçici (casual) işleri anlatacağımızı belirterek başlayalım.

İş İlanları Nerededir?

İş ilanlarına ulaşmak için yararlanabileceğiniz siteler:

 • Seek.com.au

 • Jobsearch.gov.au

 • Au.jora.com

 • Au.indeed.com

 • Gumtree.com.au

 • Facebook (Çeşitli mesleklere ait iş alanları yayımlanan Facebook gruplarına bakabilirsiniz.)

 • Linkedin (Daha çok ofis ve beyaz yaka işleri için kullanılıyor.)

Bu sitelerden en büyüğü ve bizdeki Kariyer.net ikamesi "Seek.au" sitesidir. Gumtree ise bizdeki Sahibinden.com'a benzeyen daha geniş bir yelpazede hizmet sunan bir mecradır. Bu nedenle Gumtree'den iş ilanlarına bakarken temkinli olmanızı, dikkatli davranmanızı ve firmaya ait özgün şirket numarası olan ABN kodunu Google üzerinden sorgulamanızı tavsiye ederiz.

1- Servis Elemanı

Ücret: Saatlik 11-22 AU$ (Ortalama 17 AU$)

Servis sektörü Avustralya'nın en canlı, en çok istihdam yaratan sektörlerinden biridir. Siz de bu bolluk ve bereketten yararlanarak servis elemanı olarak kafelerde, restoranlarda, festivallerde çalışabilirsiniz. Servis sektörüne dair ilanlara bakarken, "Hospitality" başlığı altındaki "Waiter/waitress", "Front office", "Guest service", "Catering assistant" yazanları inceleyebilirsiniz

Servis sektöründe çalışabilmek için müşteri ile iyi bir iletişim kurabilecek seviyede İngilizce bilmeniz beklenecektir. Bu tarz bir iş bulabilmek için, güler yüzlü olmanız, kendinizi iyi bir şekilde ifade edebilmeniz gerekir. Benzer iş deneyimleriniz varsa bunu mutlaka belirtin ancak iş deneyiminiz olduğu yönünde yalan söylüyorsanız fazla yüksek uçmamaya bakın ve yakalanma ihtimaliniz olabileceğini unutmayın :) İstekli ve çalışkan görünürseniz, çabuk öğrenebileceğinizi belirtirseniz deneyiminizin az olması bir dezavantaj olarak görülmeyebilir.

Yine de özellikle İngilizce konuşma kısmında Avustralya'ya yeni ayak basmış bir insanın anadili İngilizce olan biri ile mücadele etmesi pek mümkün olmayabilir. O nedenle, yeni gelenler ilk etapta buradaki Türklerin işlettiği dönerci, gözlemeci, kebapçı gibi yerlerde çalışmak zorunda kalabiliyor. Maalesef geleneksel sömürü düzeni burada da kendine yer buluyor; Türk restoranlarında çalışma şartlarının kötü, ücretlerin düşük ve yoğunluğun fazla olduğu deneyimleyenler tarafından üstüne basa basa söyleniyor. Hatta saatlik asgari ücretleri ödememek için pek çok Türk restoranının, kafesinin işçilerini kayıt dışı çalıştırdığı ve ücretleri elden ödediği biliniyor.

* İpuçları

Peki siz bu alanda size daha iyi çalışma koşulları sağlayabilecek bir iş bulmak için ne yapabilirsiniz? İngilizce konusundan bahsetmiştik, öncelikle bir servis elemanının müşterileri karşılarken, sipariş alırken, hâl hatır sorarken, yemek hakkında bilgi verirler ne gibi cümleler kullandığını Google'dan araştırıp ezberleyebilirsiniz. Kibarlık ve nezaket içeren cümleler ve söylemler Google üzerinden araştırılarak kolaylıkla bulunabilir. Yabancı bir dili, kalıplar hâlinde, cümle cümle öğrenmek çoğu zaman doğru bir yöntemdir. Zaten dikkat ederseniz insanların sosyal hayatta kullandığı belli başlı kalıplaşmış cümleler ve söylemler olduğunu görebilirsiniz :)

Eğer deneyiminiz olduğunu söyleyecekseniz, servis elemanı tarafından bilinmesi gereken şeyleri bildiğinizden, jargona hâkim olduğunuzdan emin olun; çünkü işveren sizi mutlaka deneyecek ve test edecektir. Bu işi yapan Türk arkadaşlarınızdan bilgi edinebilir ya da Google'dan mesleki bilgileri aratarak (Örneğin "how to be a good waiter/waitress" yazabilirsiniz) kendi bilgi hazinenizi oluşturabilirsiniz.

Servis elemanı olarak iş bulmanın en kolay ve en çok tercih edilen yöntemi, basit bir CV hazırlamanız ve bunu kapı kapı dolaşarak her yere teslim etmenizdir. (Uzmanlar böyle diyor :) ) Asla utanmadan ve çekinmeden, iş aradığınızı ve CV bırakmak istediğinizi söylerseniz kimse sizi geri çevirmeyecektir.

2- Mağaza Asistanı

Ücret: Saatlik 16-24 AU$ (Ortalama 19 AU$)

Bu sektördeki ilanlara bakarken, "Retail and consumer products" başlığı altındaki "Store assistant" ve "Sales assistant" yazanları inceleyebilirsiniz. Bu alanda çalışabilmek için de yine İngilizcenizin belli bir seviyede olması beklenecektir. Daha önceden deneyiminizin olması büyük bir avantaj olup, deneyimsiz de iş bulabileceğiniz bir alandır. İlk zamanlarda olmasa da müşteri ilişkilerinde deneyim kazanırsanız belli bir süre sonra büyük giyim mağazalarında kasiyer, asistan ya da deneme kabini görevlisi olarak iş bulabilirsiniz. Özellikle H&M, Zara, BigW, KMart, Target gibi zincir mağazalarda iş bulma ihtimaliniz yüksektir.

* İpuçları

Benzer iş deneyimine sahipseniz bunu gösterebileceğiniz bir CV hazırlayıp, iş arama siteleri üzerinden ya da mağazaların kendi sitelerinden başvuruda bulunabilirsiniz. Şayet telefonla aranırsanız ya da mülakata çağrılırsanız mesleki açıdan size sorulabilecek basit soruları yanıtlamanız gerekecektir. Önceden hazırlığınızı yapmanız, kendinizi tanıtabileceğiniz mülakat kartları hazırlamanız yararınıza olacaktır. Avustralya'da pek çok iş verenin ilk mülakatı telefon üzerinden yapmayı tercih ettiğini aklınızın bir köşesinde bulundurun :)

3- Bisikletli Kurye

Ücret: Saatlik 7 AU$ + Sipariş başına 5-10 AU$ + Bahşiş

Bisikletli kuryelik, son zamanlarda göçmenler ve öğrenciler tarafından epey ilgi gösterilen meslektir. Bu alanda en çok iş imkânı sağlayan firmalar online yemek siparişi siteleri olacaktır. Bu sitelerden bazıları "Deliveroo", "Foodora", "UberEat" ve "Eatnow"dır. ( Buradan Deliveroo başvuru sayfasına ulaşabilirsiniz.) Bunların dışındaki meslekleri iş arama sitelerine "Courier" yazarak bulabilirsiniz. (Bunların geneli moto kurye olacaktır ancak bisikletli kurye iş ilanları da mevcut.)

Bisikletli kuryelik yapabilirsiniz

* İpuçları

Bisikletli kuryeler genel olarak yemek siparişlerinin yoğun olduğu bölgelerde bekleyerek, verilen siparişlerden kendilerine yakın olanı sahiplenir ve restorandan yemeği alıp müşterinin evine teslim eder. Esnek bir iştir, kuryeler istedikleri saatlerde istedikleri kadar çalışabilirler. Foksiyonel seviyede İngilizce bilmeniz yeterli olacaktır. Bu tarz bir işte çalışmak için ihtiyacınız olanlar şunlardır:

 • Bisiklet (2. el için Gumtree'ye bakabilirsiniz, sıfır uyduruk bisikletler Kmart'ta 100 Aud civarında)

 • Kaza sigortası

 • ABN (Aşağıda detaylandıracağız)

 • Akıllı telefon (Siparişleri yakalayabilmek için)

ABN (Australian Business Number) Nedir: Bisikletli kuryelik sizin kendi şirketiniz olarak kabul ediliyor ve kendinizin işvereni oluyorsunuz. Bu nedenle, şirketinizi vergi ofisi tarafından yönetilen Australian Business Register kurumuna kayıt edip, bir ABN (şirketinize ait özgün bir numara) almanız gerekiyor. Bu iş oldukça kolay, internet üzerinden yapılabiliyor ve gelir elde etmediğiniz taktirde herhangi bir masrafınız olmuyor. Alın bir kenarda dursun. Yalnız bu işlem öncesinde TFN (kişiye özel vergi numarası) almış olmanız gerekiyor. TFN'yi nasıl alacağınla ilgili bilgiye "Avustralya'ya Gelince Yapmanız Gereken Sıkıcı Şeyler" blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Deliveroo firması özelinde bisikletli kuryelere saatlik 7 Aud ödeme yapılıyor, bunun haricinde sipariş başına ayrıca ücret ve belki bahşiş alıyorsunuz. Bu sıralar sendikalar tarafından saatlik ücretlerin artırılması ve bisikletli kuryelerin şirket olarak değil işçi olarak görülmesi konusunda hükümete bir baskı olduğunu da ayrıca belirtelim.

4- Temizlik Personeli

Ücret: Saatlik 18-25 AU$ (Ortalama 21 AU$)

İşte İngilizce seviyeniz ne olursa olsun yapabileceğiniz bir meslek... Temizlik işleri, son zamanlarda en çok talep gören alanlardan biri oldu, çünkü saatlik ücretler oldukça dolgun ve mesai saatleri o kadar da uzun değil. Bu alandaki ilanlara bakarken "Hospitality", "Tourism", "Health", "Service" gibi başlıklar altındaki "Cleaning" ve "Housekeeping" yazanları inceleyebilirsiniz. Basit bir CV hazırlayarak, internet üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

* İpuçları

Her işte olduğu gibi burada da benzer iş deneyimine sahip olmak oldukça önemli. Bunun yanı sıra telefon mülakatında ya da yüz yüze görüşmede kendinizi elinizden geldiğince iyi ifade edebilmek için önceden hazırlanmanızda yarar olacaktır. Bu alandaki işler genellikle tanıdık, eş dost yardımıyla bulunur; çünkü başvuru adeti ve talep çok yüksektir. Bu işi yapan Türklere ulaşarak size yardımcı olmalarını ya da referans vermelerini isteyebilirsiniz.

5) Bulaşıkçı ve Mutfak Elemanı

Ücret: Saatlik 15-23 AU$ (Ortalama 18 AU$)

Yeme içme sektörü bu kadar canlı olur da mutfaklar hiç boş kalır mı... Eğer İngilizceniz yeterince iyi değilse (fonksiyonel seviyede İngilizce bilginiz varsa) ve mutfağa dair deneyiminiz, el alışkanlığınız yeterliyse şef yamağı, sandviç ustası, bulaşıkçı, ortacı gibi işler yapabilirsiniz. Bu alandaki ilanlara bakarken "Hospitality", "Tourism" başlıkları altındaki, "Kitchand Hand", "Sandwich Hand", "Dishwasher" yazanları inceleyebilirsiniz.

Mutfak elemanı olarak çalışabilirsiniz

* İpuçları

Bu meslekler için hemen hemen her restoran deneyimli olmanızı isteyecek ve sizi belli bir süre mutfakta test ederek işe alacaktır. Bunun yanı sıra, birtakım sertifikalara sahip olup olmadığınızı soracaklardır. Bu sertifikalar "Hospitality", "Kitchen Operation", "Food Handling" ve "Hygiene" başlıkları altında toplanır. Bunlardan en kolay alınanı "Hygiene" sertifikasıdır, yerine göre 1 günde dahi alabilirsiniz. Sertifika sahibi olmak, iş bulma sürenizi kısaltacak ve sizi rakiplerinizin önüne geçirecektir.

6- Köpek Gezdirme

Ücret: Saatlik 17-25 AU$ (Ortalama 22 AU$)

Hayvanlarla aranız iyiyse, köpeğiniz varsa ya da daha önce köpek baktıysanız bu işle ilgili fırsatlara da bakabilirsiniz. Bu alandaki ilanlara bakarken "Farming", "Animals" başlıkları altındaki, "Dog Walker" yazanları inceleyebilirsiniz.

* İpuçları

Açıkçası "Dog Handling" sertifikanız ya da çok iyi bir referansınız olmadığı taktirde bu alanda iş bulmanız o kadar da kolay olmayacaktır. Gumtree.au üzerinden köpek gezdirdiğinize dair bir ilan oluşturup, profilinize hayvanlarla aranızın iyi olduğuna ve sempatik bir insan olduğunuza dair birkaç fotoğraf ekleyebilirsiniz. Ancak yine de "Local" yani Avustralya'nın yerlisi olmadığınız için internet üzerinden size güvenip köpeğini emanet edecek pek kimse çıkmayabilir. Bu noktada arkadaşınız, komşunuz, tanıdıklarınız aracılığıyla yavaş yavaş kendinizi sevdirerek iş imkânı yakalayabilirsiniz. Belki komşularınıza dağıtmak üzere el ilanları oluşturup, kapı kapı gezmenizin ya da ilanları posta kutularına atmanızın da yararı olabilir.

6- Tarım İşçisi

Ücret: Saatlik 16-24 AU$ (Ortalama 20 AU$)

Avustralya'nın hayvancılık ve çiftçilik açısından kendi kendine yeten bir ülke olduğunu göz önünde bulundurursak, tarım işçisi olarak çiftliklerde ve bahçelerde iş bulma olasılığının hiç de düşük olmadığını fark ederiz. Bu alandaki ilanlara bakarken "Farming", "Animals" başlıkları altındaki "Farm Hand", "Fruit Picker", "Vineyard Hand" ve "Picker" yazanları inceleyebilirsiniz. İngilizce bilginizin ileri seviyede olması beklenmeyecektir. Work and Travel vizesi ile gelen pek çok kişi, vizelerini 1 yıl daha uzatabilmek için çiftliklerde çalıştığından fazla bir deneyim talep edilmeyebilir.

Tarım sektörüne girebilirsiniz

* İpuçları

Pek çok ufak çiftlik açık pozisyonlar için internet üzerinden ilan vermez. Eğer çiftliklerin yakınındaysanız, CV'nizi çiftlik sorumlularına elden teslim edebilirsiniz. Çiftçilikle ilgili iş ilanlarına bu iş özelinde oluşturulmuş "Ruralenterprises.com.au" ya da buradan erişebileceğiniz resmi siteyi kullanabilirsiniz. Bunun dışında Gumtree.au'daki ilanlara bakabilirsiniz, ancak çiftliklerin en azından ABN numarasını sorgulayarak, gerçekten var olup olmadıklarını incelemenizi tavsiye ederiz. Çiftlik sahipleri ehliyetinizin ve aracınızın olmasını da isteyebilir, buna dikkat ederek ilanları değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

7- Barista

Ücret: Saatlik 13-24 AU$ (Ortalama 19 AU$)

Son yıllarda kahveye olan düşkünlüğün ve hayranlığın artması, kahvenin adeta ilahlaştırılması ile kahve dükkânları mantar gibi çoğalmaya başladı. Avustralya'da da durum farklı değil, Avustralyalılar kahve uzmanı unvanını hak edebilmek için ellerinden geleni yapıyor; her köşe başında, berberinden, çiçekçisine kadar her türlü dükkânda ufak bir bölüm kahve servisi için ayrılıyor. Bu alandaki ilanlara bakarken "Hospitality", "Tourism" başlıkları altında "Barista" yazanları inceleyebilirsiniz.

* İpuçları

Baristalar kahve dükkanlarında çalışan; latteleri, espressoları, americanoları hazırlayan ve kahve ile ilgili her türlü ayrıntıya hâkim olması beklenen kişilerdir. Öncelikle belli bir kahve hazırlama eğitimden geçmeden, direk kahve makinasının başına geçemeyebilirsiniz. Ancak yine de öğrenmek istediğinizi, istekli olduğunuzu söyleyerek ya da çalışanlarına ücretsiz eğitim veren Starbucks, Gloria gibi zincir kahvecilerde işe girerek baristalığa adım atabilirsiniz. Bunun yanı sıra, çeşitli baristalık kurslarına gidip sertifika almanız durumunda pek çok rakibinizin önüne geçersiniz.

8- Market Çalışanı

Ücret: Saatlik Ortalama 21 AU$

Avustralya'nın zincir süpermarketlerinde fırın, kasap, şarküteri, paketli gıda, kasa ve hesap işlemleri, içki, giysi gibi bölümlerden herhangi birinde çalışmak üzere başvuru yapabilirsiniz. Avustralya'nın en büyük dört süpermarketi olan Coles, Woolworths, Aldi ve IGA olup iş ilanları ve açık pozisyonları her market kendi sitesi üzerinden yayınlıyor.

Marketlerde şarküteri kısmında çalışabilirsiniz

* İpuçları

Süpermarketlerin internet siteleri üzerinde özgeçmişinizi oluşturup istediğiniz bir bölüme başvuru yapabilirsiniz. Eğer İngilizce bilginize güvenmiyorsanız, müşteri ile daha az iletişim kurmanız gereken bir bölümü tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra yeni açılan mağazaları takip edip, hızlıca başvuru yapabilirsiniz. Bu mağazalarda görev yapan tanıdığınız varsa size referans vermesini isteyebilirsiniz. Daha az kişinin başvurduğu gece vardiyalarını tercih edebilirsiniz.


Yazılarımızı beğeniyorsanız ve bizi daha fazla yazmak için motive etmek istiyorsanız lütfen yorum yapmayı ve paylaşmayı ihmal etmeyiniz :) İlginiz ve zamanınız için teşekkürler...